Barbara Dziuk

Parę słów o mnie...

Image

B

Barbara Dziuk

Polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji
– tarnogórzanka, polityk, ekonomistka, radna Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego (wybrana w 2010 i po raz drugi w 2014), Poseł na Sejm VIII kadencji. Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Była koordynatorem systemów informatycznych i płacowych, pracowała jako agent ubezpieczeniowy prowadząc działalność gospodarczą. W 2005 została prezesem Tarnogórskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych KLON. W latach 2003 – 2007 wchodziła w skład zarządu dzielnicy Śródmieście – Centrum w Tarnowskich Górach. Od 2006 związana z Prawem i Sprawiedliwością – współtworzyła lokalny komitet wyborczy w Tarnowskich Górach. . Od 2007 do 2010 – dyrektor Biura Poselskiego Poseł RP VI kadencji Nelli Rokity-Arnold. W 2014 ubiegała się o stanowisko burmistrza Tarnowskich Gór.
Konsekwentnie, jako że zdrowe środowisko gwarantuje zdrowie, jest współautorką Strategii Województwa Śląskiego Ochrony Środowiska. Za wybitną działalność społeczną na rzecz środowiska otrzymała w 2006 Nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry „Srebrne Skrzydło”.
Dała się poznać jako polityk walczący długofalowo m.in w obronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (placówka liczy ponad 100 lat i jest w posiadaniu 1.200 tysięcy eksponatów). Muzeum groziła likwidacja.
Współautorka pierwszej w Polsce Strategii Transportu wygrała również kampanię regionalną na rzecz wykorzystania istniejących linii trasy kolejowej z Katowic do lotniska w Pyrzowicach przez Tarnowskie Góry i z powrotem przez Zagłębie do Katowic.
Prywatnie jest żoną Jerzego Dziuka, matką dorosłych córek – Anny i Magdaleny, a także Piotra i Pawła – prymusów i uzdolnionych uczniów szkół muzycznych.
W wyborach w 2015 kandydowała do Sejmu z okręgu gliwickiego Została wybrana na posła VIII kadencji otrzymując ponad 12 000 głosów poparcia.
Propagatorka profilaktyki i zdrowego życia: w 2006 r. współpracuje z małżonką Prezydenta RP – Marią Kaczyńską i Kancelarią Prezydenta RP poprzez promowanie profilaktyki w ramach ogólnopolskiej kampanii Wybierz Życie ( a także na rzecz działalności ponad podziałami politycznymi). Od 2009 do 2015 była Prezesem Fundacji na Rzecz Zapobiegania i Zwalczania Nowotworów przy Instytucie Onkologii w Gliwicach. Jest autorką i inicjatorką programu: Zdrowa Gmina XXI w. Ekologia i zdrowie zgodnie ze standardami UE, a także Śląskiego Festiwalu Zdrowia w tym VI edycji Śląskiej Wiosny i Jesieni ze Zdrowiem. Upowszechnia i propaguje badania profilaktyczne związane z chorobami nowotworowymi w regionie, promuje bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn zalecane przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia, wspiera osoby dotknięte chorobą nowotworową i ich rodziny. Organizatorka Przemarszów Różowej Wstążeczki w Województwie Śląskim i konferencji z udziałem europejskich, medycznych autorytetów.